Przejdź do treści
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Jak dobrać żyłkę do kosy spalinowej?

Na co szczególnie uważać?
Szukając odpowiedzi na pytanie o to, jaka żyłka do kosy spalinowej, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jej prędkość obwodową. Tu sprawdza się zasada mówiąca o tym, że im jest ona wyższa – tym lepiej. Nie bez znaczenia jest i to, jaka jest powierzchnia styku z samymi ciętymi roślinami. Może być ona duża, należy jednak liczyć się, że im jest większa, tym większe jest też ryzyko uszkodzenia żyłki, a co za tym idzie – jej szybszej niż planowano wymiany. Oczywiście, mamy do czynienia także z wieloma innymi czynnikami, należy więc brać pod uwagę tak pęd i energię kinetyczną żyłki, jak i jej masę.
Często pojawia się też problem dotyczący kształtu produktu jakim są żyłki do kos spalinowych. Żyłka do kosy okrągła czy kwadratowa pytają zainteresowani mając świadomość tego, że dokonany przez nich wybór będzie miał wpływ na żywotność tego elementu. Obecnie to żyłki o przekroju kwadratowym lub pięciokątnym są tymi, które cieszą się szczególnie dużą popularnością. Przyczynia się do tego przede wszystkim charakterystyczna dla nich ostrość krawędzi, która zwiększa ich agresywność i efektywność zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z cięciem grubszych roślin. Nie można jednak zapominać, że choć kształt żyłki ma znaczenie, nie mniej istotne jest i to, z jakiej jakości materiału (przeważnie nylonu) jest ona wykonana.

Często popełniane błędy
Z czego wynika tak duża liczba błędnych decyzji zakupowych, skoro czynniki wpływające na jakość żyłki wcale nie są nieoczywiste? Okazuje się, że kupujący często nie interesują się tym, z jakimi żyłkami ma współpracować głowica posiadanej przez nich kosy. Wybierają rozwiązanie, które sprawia wrażenie najbardziej solidnego, tymczasem okazuje się, że często średnica żyłki jest znacznie większa niż zalecana, co sprawia, że jej wysuwanie w trakcie cięcia jest wyjątkowo problematyczne. Niebezpieczna jest także żyłka zbyt gruba. Jest niemal pewne, że będzie się ona blokować. Choć więc sprzedawcy chętnie podpowiadają nam, która żyłka jest ich zdaniem najlepsza, należy pamiętać o tym, że decydujący pozostaje głos producenta kosy.

Rodzaj żyłki a oczekiwania wobec kosy
Przygotowując się do zakupu żyłki należy liczyć się z tym, że będzie on w pewnym stopniu determinowany przez kryterium jej przeznaczenia. Tak rodzaj koszonej roślinności, jak i silnik kosy mogą więc propagować jedne rozwiązania i sprawiać, że inne nie spełnią oczekiwań. Jeśli więc chcemy kosić przede wszystkim niewielką roślinność i drobną trawę, średnica wynosząca dwa milimetry może być uznana za wystarczającą. Jeśli jednak na naszej drodze pojawi się zarówno trawa, jak i chwasty średniej wielkości, przyda się żyłka mająca 3 milimetry średnicy. Tu najbezpieczniej jest przyjąć zasadę mówiącą o tym, że im większa jest żyłka, tym więcej ma też zastosowań.